Koszt wyjazdu:

 •    25 – 30 osób – 555 zł + 2 opiekunów bezpłatnie
 •    31 – 35 osób – 535 zł  + 3 opiekunów bezpłatnie
 •    36 – 39 osób – 515 zł + 3 opiekunów bezpłatnie
 •    40 – 47 osób – 495 zł + 4 opiekunów bezpłatnie

Cena za osobę zawiera:

 •    bilety wstępu
 •    nocleg w pokojach 2-5 os
 •    2 x śniadanie , 2 x obiadokolacja
 •    przejazd  autokarem z pasami bezpieczeństwa
 •    ubezpieczenie NNW
 •    opiekę pilota
 •    usługi przewodników lokalnych

Podana cena dotyczy wyjazdu grupy z Poznania i najbliższych okolic .  W przypadku wyjazdu z innego miejsca , cena ulegnie modyfikacji. Termin wycieczki ustalamy indywidualnie z grupą .


Opis wycieczki

W 1943 r. rozpoczęto prace nad kompleksem Riese – tajną siecią podziemnych korytarzy nieznanego do dzisiaj przeznaczenia, które miały być jedną z ostatnich nadziei III Rzeszy na wojenny sukces.

 

Podczas wycieczki odkryjemy największe tajemnice II wojny światowej na Dolnym Śląsku. Zobaczymy zamek Książ,  Podziemne Miasto Osówka, stanowiącą część projektu Riese, , obóz koncentracyjny Gross-Rosen , Sztolnie Walimskie i Kompleks Włodarz.

 

 • DZIEŃ 1

Wyjazd w godzinach porannych, przejazd do Gross-Rosen w Rogoźnicy , który był  największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym na Dolnym Śląsku, w którym panowały szczególnie trudne warunki pracy karnej w kamieniołomach.

Przejście po terenie byłego obozu i ekspozycjach muzealnych z przewodnikiem
Projekcja filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia byłych więźniów lub Warsztaty edukacyjne (Korespondencja więźniarska” , „Egzekucje w KL Gross-Rosen”
„Eutanazja we współczesnym świecie na przykładzie obozu Gross-Rosen” oraz inne tematy do wyboru )

Przejazd do Kompleksu Włodarz

– projekcja Filmu „ Włodarz „ w podziemnym kinie

– pływanie łodziami po zalanej części sztolni

– zwiedzanie drugiego poziomu

Przejazd do ośrodka , obiadokolacja i nocleg.


 • DZIEŃ 2

Śniadanie , przejazd do Sztolni Walimskich , zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w kompleksie “Rzeczka” , która jest  pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej

Przejazd do Muzeum Techniki Militarnej Molke S III w Ludwikowicach Kłodzkich powstałego na terenie po byłej fabryce amunicji Nobel Dynamit AG, oraz Kopalni Wacław. Zwiedzanie muzeum , pojazdy militarne oraz podziemnej części kompleksu. Przejazd do ośrodka , obiadokolacja i nocleg.


 • DZIEŃ 3

Śniadanie, przejazd do Kompleksu Osówka

– zwiedzanie podziemnej trasy historycznej  wytyczonej po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944 r. Wiedzie wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami oraz betonowym korytarzu technicznym, niskimi sztolniami oraz wielkimi wyrobiskami w skale gnejsowej. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma 1200m długości. Podczas zwiedzania prezentowane są filmy dokumentalne. „Geneza II WŚ” oraz „Historia więźniów pracujących w Górach Sowich podczas drążenia sztolni”  oraz film prezentujący część naziemną kompleksu.

Ostatnim epizodem zwiedzania podziemnych korytarzy Riese będzie wizyta na zamku Książ – dawnej posiadłości Hochbergów, przejętej ostatecznie przez nazistów i zaadaptowanej do ich potrzeb.

Podczas zwiedzania podziemi Zamku Książ, uczniowie poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Wyjazd w drogę powrotną w godzinach popołudniowych.

Sprawdź inne wycieczki trzydniowe