Wycieczka szkolna Detektywi Historii to wycieczka animowana dla dzieci ze szkół podstawowych. Podczas trwania śledztwa, uczestnicy biorą udział w różnych działaniach, które stopniowo odsłaniają nieznane aspekty historii miasta. Dzięki specjalnym kartom śledztwa, uczniowie mają dostęp do dowodów i tez, co pozwala im aktywnie uczestniczyć w procesie rozwiązywania zagadek historycznych. To innowacyjne podejście do edukacji historycznej, które angażuje dzieci w dynamiczny sposób i umożliwia im bardziej interaktywne zrozumienie historii lokalnej.

Nauka przez zabawę to kluczowy element wycieczki „Detektywi Historii”. Przewodnik-animator zachowuje lekki i żartobliwy ton, tworząc atmosferę pełną radości i ciekawości. Uczniowie uczą się nie tylko poprzez przekazywanie informacji, ale również dzięki interaktywnym gadżetom, które sprawiają, że całe doświadczenie staje się fascynującą zabawą.

Podczas wizyty w różnych miejscach związanych z historią Poznania, przewodnik wykorzystuje specjalne rekwizyty, które ożywiają opowieść. Na przykład, przy pręgierzu, gdzie kat miejski wykonywał kary, uczniowie  mogą zobaczyć i dotknąć narzędzia używane do tego celu. To nie tylko dostarczy wiedzy, ale również stworzy okazję do aktywnego uczestnictwa poprzez zgadywanie funkcji poszczególnych przedmiotów. Dzięki temu zapewniamy nie tylko edukację, ale również utrzymanie stałego zainteresowania i radości podczas całej wycieczki.

Zwiedzimy Ostrów Tumski ( miejsce, gdzie rozpoczęła się historia Poznania, ale i historia Polski ) + Rynek – m.in. pokaz poznańskich koziołków 12.00  , Domki Budnicze i Pręgierz, cztery fontanny – Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa , Pałac Górków, Fara Poznańska, Wzgórze Przemysła z Zamkiem Królewskim

Następnie uczniowie wezmą udział w warsztatach rogalowych.

W Muzeum odbędą się pokazy na żywo prowadzone przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia. Uczniowie  dowiedzą się także, dlaczego rogal ma taki kształt i co jest potrzebne, aby go wykonać.

W programie pokazu:

  • receptura i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich
  • legendy o powstaniu Rogali
  • degustacja Rogali
  • wspólny wypiek Rogali Świętomarcińskich