Przepiękny rezerwat biosfery Szprewald (Spreewald) wpisany na listę UNESCO, gdzie rzeka Spree wije się setkami małych odnóg przez łąki i dziewicze lasy. Jedno z najpiękniejszych i najbardziej zielonych miejsc w Niemczech. Pływanie po rzece przypomina nieco pływanie po Wenecji, z tą różnicą, że zamiast fasad kamienic i pałaców pływamy pomiędzy ścianami drzew czy krzewów, spośród których od czasu do czasu wyłaniają się niewielkie zabudowania.

Przejazd do miejscowości Lubbenau i krótki spacer po historycznym centrum miasteczka (rynek, kościół św. Mikołaja, najmniejszy browar Brandenburgii, kompleks parkowo-pałacowy).

Spływ łódkami po labiryncie lasów i kanałów (ok. 3 h). W trakcie rejsu przerwa we wsi Lehde. Czas wolny, który można wykorzystać na krótki spacer, obiad bądź wizytę w skansenie- wiosce Serbołużyczan. Degustacje lokalnych przysmaków: pajd chleba ze smalcem oraz ogórków szprewaldzkich, budzących zachwyt nie tylko w Niemczech.

Powrót łodziami do Lubbenau. Czas na zakupy lub wizytę w kawiarni.

W drodze powrotnej możliwość odwiedzenia Parku Księcia Pucklera, gdzie pospacerujemy po ogrodzie w stylu angielskim, z unikatowymi w skali Europy piramidami.

Sprawdź inne wycieczki